Kruhová zářivka je další z možností kompaktních zářivek

Kompaktní zářivky zná asi každý, začaly se prodávat na přelomu osmdesátých a devadesátých let a byly první vlaštovkou v Československu, která naznačila směr, kterým se společnost bude ubírat – cestou úsporných energetických opatření.osvětlení galerie

Proč se stále daří kompaktním zářivkám

Jsou úsporné – již před třiceti lety byly uváděny jako úsporné zdroje, které mohou nahradit klasické žárovky. Tehdy sice nebyly ceny elektrické energie na takové výši, jako dnes, ale i přesto se lidé o úsporná opatření zajímali. Dnes vlivem mnoha změn v konstrukci těchto zdrojů, především v luminoforu a elektronice, jež nahradila indukční elektromagnetický předřadník, je úspora v provozu a pořizovacích nákladech více markantní, což podtrhuje i delší životnost.
Odstín bílého světla je volitelný – někteří z vás jistě pamatují staré typy se studeným odstínem bílého světla, které bylo vhodné pouze do kanceláří, k psacím stolům, a na další pracoviště pro podporu pracovního výkonu. Vývoj luminiscenčních vrstev a plynových náplní trubic však umožnil dodávat na trh i výrobky v teplé bílé, na níž jsme zvyklí ještě ze starých klasických žárovek. Teplou bílou můžeme umístit do centrálních svítidel, lampiček a nástěnného osvětlení v ložnici, dětském a obývacím pokoji, zkrátka všude tam kde se chystáme odpočívat.
Tvarové možnosti – původní trubice na keramické válcové patici dnes doplňuje rozšířený sortiment dalších tvarových řešení, jako jsou spirály, ovály a kruhové zářivky. Tím vzniká zajímavá škála využití i ve svítidlech bez krytů, což vytváří dojem netradičního bytového doplňku. osvětlení koupelny
Obsah rtuti není důvodem k panice – uvnitř baněk všech kompaktních i lineárních svítidel zářivkového typu je nutná přítomnost rtuti, ale její obsah je skutečně velmi nízký. Při poškození baňky není nutné panikařit, ale postačí intenzivně větrat a skleněné úlomky posbírat a vložit do uzavíratelné nádoby a co nejrychleji ji dopravit k úložišti nebezpečného odpadu.