Jaká je cena betonových plotů s montáží Montáž MPC ve srovnání s úskalími, která na váš mohou číhat před jeho výstavbou svépomocí? Nad tím byste se měli zamyslet ještě před tím, než vkročíte do prodejny stavebního materiálu a plotové nosníky a panely si objednáte.
Budete potřebovat odvoz a stroj na vykládku – představte si situaci, že máte parcelu o rozměrech 20 x 40 metrů a poptáváte oplocení téměř v celé délce, řekněme 110 metrů. Bude k tomu zapotřebí přibližně 60 sloupků a bude-li plot vysoký 150 cm, pak cca 165 panelů. Každý panel váží zhruba 75 kg a sloupek 30 kg, to je dohromady více, než 14 tun stavebního materiálu. Ten vám musí dovézt kamion a vy také musíte být schopni jej nějak vyložit z auta. Bude nutné mít dispozici vysokozdvižný vozík či traktor s nakladačem, vše bude vyskládáno na paletách. Pokud si objednáte plot i s montáží, nemusíte se o toto vůbec starat.
Desky něco váží – už jsme se tu zmínili o hmotnosti jednotlivých dílů, s nimiž pak budete při výstavbě oplocení manipulovat. U plotu vysokého metr a půl bude nutné zvedat panely do dvou metrů a při takovéto hmotnosti vám to dá pořádně zabrat, navíc pokud vám nějaký panel spadne na zem, může se rozlomit. Profesionálové zbytečně neriskují a nedřou se, jak soumaři, využívají techniku, např. mobilní jeřáby. S těmi je pak také snazší pokládat panely do problematických míst, jako jsou prudší či špatně dostupné svahy.
Každý si netroufá na kopání výkopu – betonové sloupky se betonují do země a předtím je nutné pro ně vyhloubit otvory, hluboké přibližně 80 cm. V případě uváděného příkladu parcely o rozměrech 20 x 40 metrů je to celkem 60 otvorů pro sloupky. Kdybyste je kopali ručně, budete se s tím dřít možná čtrnáct dnů, s mechanizací to půjde lépe, ale k čemu vám pak bude třeba takový půdní vrták, pokud další plot neplánujete stavět, nemáte v plánu ani sázet více stromků a není toto zrovna zdroj vaší obživy?