Rostlina, přínosný spolubydlící

Ovlivňují nejen smyslové vnímání, ale také disponují velmi užitečnými vlastnostmi. Jaké to jsou?

Nepostradatelné

Za bílého dne vypouštějí do atmosféry prostřednictvím fotosyntézy kyslík, bez něhož by se Země vůbec neobešla. Během noci přijímají kyslík, vytvářejí oxid uhličitý a traduje se, že by neměly být v místnosti, kde se spí. Je zbytečné se vyhýbat živým, zeleným dekoracím v ložnici. Dva květináče opravdu neudusí. Je vhodné se během spánku vyhnout květům. Intenzivní vůně může narušit odpočinek a způsobit bolest hlavy.
Aloe vera

Pohlcují

Většina z nich pohltí škodliviny a různé zplodiny. V domech i bytech s nevhodným odvětrávacím systémem se množí velké množství látek, které znehodnocují a znečišťují vnitřní klima. To může vést k bolení hlavy, nevolnostem, závratím, může se vyskytnout podráždění očí, nosu. Vědecky podloženým východiskem je použití právě zelených, pokojových rostlin ke snížení až úplné eliminaci hodnot nežádoucích, problematických částic ve vzduchu.

Zvlhčují

Z důvodu odpařování přijaté vláhy velkými listy, se doporučují hojně olistěné květiny. V případě objevení plísně je na vině příliš mokrý substrát, nebo přebytková voda v květináči a odkapávacích nádobách.  
Pokojové rostliny

Odpuzují

Existují druhy rostlin a bylin sloužící jako přírodní repelent odpuzující hmyz. Patří sem třeba máta, levandule, měsíček lékařský, ceiba.

Rozveselí

Umí lahodit oku, navozují pozitivní pocity, snižují krevní tlak a tím úroveň stresu. Zvyšují pozornost a zmírňují psychickou únavu.

Příklad nenáročných i přínosných pokojovek pro vaše bydlení:  

Aloe vera

Nejen že je nenáročná na údržbu, ale hlavně má více možností jak prospět zdraví. V listech je čirá tekutina obsahující vitaminy, enzymy, aminokyseliny a další sloučeniny. Tímto získává protizánětlivé a antibakteriální účinky, regeneruje pleť, hojí rány. Zálivka stačí velmi mírná, v zimě přežívá bez ní. Přes letní období zvládá přímé slunce, v zimě potřebuje světlé a chladné místo.

Netík

Je jedna z nejhezčích kapradin, přežívajících i na místech, kde není dostatek světla. Potřebuje pravidelnější údržbu od uschlých listů a rosení. Vhodná může být také do koupelny bez okna.

Juka

Má špičaté listy, které umí snést slunce, ale i na méně světlém místě vydrží delší dobu hezké. V létě se zalévá mírně, přes zimu stačí velmi málo. Přelití vede k zahnívání kořenů a stonku.