Máte-li v plánu pořízení nadzemního menšího bazénu, máte vždy na výběr, zda jej po ukončení koupací sezóny zcela vypustit a uklidit, anebo jej pouze zazimovat a ponechat na svém místě. Každý ze způsobů má své výhody, pokud bazén uklidíte, bude to pracnější a navíc zcela přijdete o veškerou vodu a novou budete muset znovu příští rok napouštět.
Zazimování bazénu se postará o to, aby většina vody v nádrži zůstala v dobrém stavu, a to s minimálními nároky na váš čas a pracovní úsilí.
Kdy se do toho pustit
Ani zbytečně brzy, ani příliš pozdě, tedy opět „zlatá střední cesta“. Příliš brzy znamená, že průměrné teploty vzduchu přes den neklesají pod 12 stupňů Celsia a zároveň je teplota vody vyšší, než 10 stupňů. Příliš pozdě to bývá s příchodem trvalejších mrazů, které mohou poškodit nádrž tlakem ledové krusty. Vyplatí se hlídat vhodné termíny již na konci září, a spíše počítat s říjnem a někde i listopadem, v závislosti na geografické poloze (hory nebo nížiny), slunečním svitu atp.
Ideální termín pro zazimování je s teplotou vody v bazénu mezi 10 a 5 stupni Celsia, tehdy se totiž přestávají rozmnožovat vodní řasy a příliš chladná voda jim nevyhovuje. Budete mít o to snazší práci i na začátku příští koupací sezóny.
Jak postupovat
Nejprve se vyčistí stěny a dno bazénu kartáči a bazénovými vysavači a nečistoty odfiltrují, případně s použitím vločkovače. Následně se překontroluje pH vody (musí být mezi 6,8 a 7,5) a začne dávkovat zazimovací přípravek, který pomáhá udržet vodu v dobré jakosti přes zimu.
Na závěr se zabezpečí skimmery před poškozením ledem (vhodnou dilatační vložkou) a na hladinu se položí dilatační plováky, které před působením ledu chrání celou nádrž. Hladina se pak bezpečně zakryje ochrannou plachtou.
Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na odvodnění a zazimování filtrace, čerpadla a dalšího příslušenství, které by mělo být v ideálním případě uschováno pod střechou v domě (v garáži nebo ve sklepě), mimo povětrnostní vlivy.