Zimní sporty

Blíží se zimní období, první sněhový poprašek máme za sebou, takže nastal čas povědět si pár slov o zimních sportech.
Zimní sporty se většinou provozují na sněhu nebo na ledě, ale někdy také na obojím. Jsou to výborné jak rekreační sporty, tak disciplíny určené k vrcholovým soutěžím.
stopy ve sněhu
Lyžování – mnoho lidí se každoročně učí lyžovat a mírných lyžařských svazích nebo na suchých umělých svazích. U nás patří lyžařský výcvik dokonce do programu školních osnov šestých nebo sedmých tříd základní školy.
Lyžování má tři podoby: tzv. sjezdové lyžování (sjezd a slalom), klasické lyžování (běh a skok na lyžích) a akrobatické lyžování (neboli lyžování ve volném stylu, založené na akrobatických prvcích).
lyžařský závod
Klasické lyžování
Lyžování vzniklo ve Skandinávii jako způsob, jak překonat zasněžený terén. Tak se zrodila novodobá disciplína běh na lyžích.
·         běh na lyžích – lyžaři závodí na lehkých a úzkých lyžích na tratích od 10 do 50 km. Odpichují se přitom holemi; při běhu klasickou technikou se obě lyže pohybují s výjimkou strmých stoupání přímo v běžecké stopě; takové omezení neplatí při běhu volnou technikou, kdy se závodníci snaží, aby co nejdelší část tratě tzv. odbruslili
Nejlepší česká ženská běžkařská hvězda všech dob Kateřina Neumannová získala během své kariéry celkem šest olympijských medailí. 
·         skoky na lyžích – závodníci se spouštějí z nájezdové věže můstku na odrazový stůl, odkud se odrážejí; hodnotí se délka skoku a závodníkův styl ve fázi odrazu, skoku i dopadu; skokanské lyže jsou ze všech typů lyží nejdelší – kolem 244 cm, nejširší a nejtěžší
Český skokan Jakub Janda v roce 2006 jako první Čech vyhrál Světový pohár.
·         akrobatické lyžování – rozvinulo se v 60. letech 20. století; tři základní disciplíny zahrnují jízdu v boulích, akrobatické skoky (vzdušnou akrobacii na můstcích) a snowboarding, jehož součástí jsou soutěže na U-rampě a sjezdy; všechny tři disciplíny mají dnes statut olympijských sportů
Nejznámější české akrobatické sjezdařky jsou Nikola Sudová a Tereza Vaculíková. Nejúspěšnějším českým akrobatem je Aleš Valenta. Jako první na světě provedl trojité salto s pěti vruty. Na olympijských hrách v Salt Lake City získal zlatou medaili.